TOP 5 SPOSOBÓW NA SKUTECZNY RELAKS
Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, ciągle za czymś gonimy, za dużo pracujemy i często nie dajemy sobie chwili wytchnienia. Niestety to najszybszy sposób na to, by osłabić nasz organizm. Jak więc dobrze odpoczywać? Poznaj top 5 sposobów na skuteczny relaks po pracy i nie tylko!
Odpoczynek jest nieodłącznym elementem życia. To właśnie podczas wypoczynku nabieramy sił do pracy i regenerujemy organizm. Dzięki temu możemy skupić się na obowiązkach, wykonujemy je sprawniej i dokładniej. Brak skutecznego relaksu może mieć poważne skutki – to nie tylko problemy z koncentracją, drażliwość, zmniejszona odporność czy ogólne osłabienie organizmu, ale także różnego rodzaju dolegliwości – od chorób serca i układu krążenia, choroby neurologiczne, aż po zaburzenia lękowe czy depresję. Jak więc odpoczywać tak, by robić to dobrze? Poznaj top 5 sposobów na skuteczny relaks!
1. Zdrowy sen
Jaki to jest zdrowy sen? Po prostu taki, po którym czujesz się wypoczęta! Nie tylko odpowiednia długość snu ma tutaj znaczenie. Dorosły człowiek potrzebuje ok. 7-8 godzin na to, aby się wyspać, jednak nie każdy długi sen będzie tym regenerującym. Bardzo ważna jest więc higiena snu. Tu należy się trzymać kilku zasad. Warto kłaść się spać codziennie i wstawać o tej samej porze – to pomaga uregulować zegar biologiczny. Dzięki temu przyzwyczajeniu dużo łatwiej będzie nam zasypiać i się budzić. Po drugie – odpowiednie warunki. W chłodnym (ok. 18 stopni), ciemnym pokoju śpi się lepiej niż w dusznej i zbyt jasnej przestrzeni. Wygodny materac, czy dobrze dopasowana poduszka do budowy ciała to kolejne z rzeczy, o które dobrze jest zadbać. Do tego przed zaśnięciem rezygnujemy używania smartfonu czy oglądania telewizji – niebieskie światło emitowane przez urządzenia negatywnie wpływa na jakość snu. Odetnij też źródła hałasu – głośne dźwięki zza okna, czy głośna muzyka przed snem na pewno nie pomogą ci się zrelaksować. Lepiej sięgnąć po książkę lub czasopismo.
Na sen mają też wpływ na pewno takie aspekty jak odpowiednia dieta, unikanie kofeiny i cukrów w ciągu dnia, a szczególnie spożywania ich na wieczór, czy też regularne posiłki.. Nie pomaga oczywiście też spożywanie alkoholu. Zdecydowanie lepiej się nam zasypia, jeśli jesteśmy aktywni fizycznie. Należy jednak unikać ćwiczeń na ok. 2 godziny przed zaśnięciem.
2. Albo praca albo odpoczynek – nie ma nic pomiędzy
Jedną z najtrudniejszych rzeczy, z którą się zmagamy jest na pewno umiejętność odcięcia się od pracy po pracy. Często jest tak, że mimo tego, że już dawno wróciliśmy do domu, wciąż mimochodem rozmyślamy o naszych obowiązkach, nadchodzących projektach, problemach do rozwiązania i wielu innych rzeczach, które powinniśmy zostawić w biurze, tam gdzie ich miejsce. Kiedy nie potrafimy przestać myśleć o pracy w czasie wolnym, mózg siłą rzeczy nadal trwa w trybie „praca” i dalej nie włączony zostaje tryb „odpoczynek”, podczas którego powinien się regenerować. Tutaj nie ma półśrodków – przez to, że nie jesteśmy w stanie przełączyć się między tymi trybami, skutkuje większym obciążeniem, przez które tracimy koncentrację, efektywność i przede wszystkim pozostajemy zmęczeni. Długotrwałe pozostawanie w stanie gotowości to szybka droga do wypalenia zawodowego i wielu innych chorób i dolegliwości.
Jak więc nauczyć się odcinać od pracy i skutecznie przełączać tryby między pracą a odpoczynkiem? Przede wszystkim spróbuj zająć się czymś zupełnie niezwiązanym z pracą zawodową. Poszukaj nowych hobby! Na co dzień tworzysz rękodzieło? Czas wolny spędzaj aktywnie, jeżdżąc na rowerze lub spacerując. Całe dnie spędzasz na nużącej i odtwórczej pracy? Spróbuj czegoś kreatywnego – pójść na kurs tworzenia biżuterii albo malowania. Masz pracę fizyczną? Po pracy sięgnij po lekką książkę i pozwól odpocząć ciału, zajmując umysł czymś przyjemnym. Świetnie odcinającymi od nadmiernego myślenia zajęciami są na pewno wszelkiego rodzaju krzyżówki, sudoku, czy modne w ostatnim czasie malowanie po numerkach lub kolorowanki dla dorosłych. Wybieraj do woli, ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia!
3. Coś dla ciała, coś dla umysłu
Ważne jest to, aby zapewnić relaks zarówno dla ciała jak i umysłu. Oczywiście, rodzaj wypoczynku dopasuj do siebie i swoich preferencji. Wolisz odpoczywać podczas wycieczek rowerowych? Super! Relaksuje Cię siedzenie na ławce w parku i dobra lektura? Też dobrze! Ale nie zapominaj również o „odprężaniu” tej drugiej sfery. Wysiłek fizyczny to must have zdrowego stylu życia, tak samo jest z pokarmem dla mózgu – odpowiednio bodźcowany pracuje lepiej i dłużej zachowuje sprawność.
Dobrze też jest przeplatać te dwa typy działania – szczególnie w cyklu dobowym. Dlatego tak ważne jest robienie przerw w pracy – chwilowe odcięcie się od zadań i zmiana otoczenia. Jeśli jest taka możliwość, warto wyjść na lunch, do sklepu na krótki spacer czy na przykład podczas pracy zdalnej – zmienić na chwilę pomieszczenie.
4. Dbaj o siebie!
Pamiętaj o sobie! Pozwól sobie na odpoczynek i zrób przestrzeń na małe przyjemności. Planuj w kalendarzu swój relaks tak jak planujesz obowiązki. Wieczór pielęgnacyjny dla włosów? Super! A może poranek tylko dla siebie na łonie natury? Też dobrze! Impreza z przyjaciółmi? Czemu nie! Czerp z chwil, które sprawiają, że jesteś bardziej odprężona pełnymi garściami. Nie bez powodu tak modny ostatnio stał się mindfullness, to właśnie dzięki tego typu praktykom, jesteśmy w stanie lepiej odcinać się od rzeczy, które w danym momencie nie są istotne i skupiamy się na tym, co jest naprawdę ważne. To właśnie niedopuszczanie do siebie niepotrzebnych bodźców, unikanie natłoku informacji czy odłączanie się od Social Mediów – takie „przewietrzenie głowy” szczególnie w dzisiejszych czasach jest nam niezwykle potrzebne.
Dbanie o siebie to także umiejętne stawianie granic i nie nadużywanie sił, które niestety nie są nieograniczone. Czasami warto po prostu odpuścić, a także nauczyć się odmawiać – nie angażować w zadania, na które wiemy, że nie starczy nam czasu i energii.
Koniecznie na bieżąco monitoruj samopoczucie i nie ignoruj sygnałów ostrzegawczych! Często przemęczenie objawia się niepozornie, może je sygnalizować rozdrażnienie, częstsze zapominanie czy też bóle somatyczne – migreny, napięcie mięśniowe itp.
5. Nicnierobienie – to wcale nie takie proste!
Pozwól sobie się ponudzić! Nie zawsze musisz zajmować się czymś poważnym, być wiecznie zajęta i zapracowana, by przypadkiem nie zasłużyć na łatkę lenia. Dbanie o siebie to również pozwolenie sobie na robienie zupełnie… niczego. Oglądanie seriali, słuchanie muzyki, spacerowanie, myślenie o niebieskich migdałach i wiele innych czynności to tylko z pozoru zajęcia, które nie dostarczają nam niczego pożytecznego. Potrzebna jest nam zmiana myślenia – relaks to wcale nie jest marnowanie czasu i lenistwo, a nieodłączny element naszego życia. Żegnaj kulcie pracy, witaj work&life balance!