ŚWIADOMA PIELĘGNACJA WŁOSÓW Z LINIĄ PEHOLOGY
Świadoma pielęgnacja włosów to podstawa ich piękna i zdrowia. Przedstawiamy nową, kompleksową linię produktów do pielęgnacji włosów i skóry głowy, dzięki której z łatwością zadbasz o ich kondycję! Dowiedz się więcej o równowadze PEH, porowatości swoich włosów oraz stosowaniu kosmetyków JOANNA PEHology.
Skuteczna pielęgnacja włosów wcale nie musi być czymś trudnym! Nasza nowa linia PEHology to 11 produktów, opracowanych w naszym laboratorium, które czerpią swoją moc z natury i wieloletniego doświadczenia specjalistów JOANNY. To kosmetyki dostosowane do potrzeb włosów i ich porowatości, dzięki którym z łatwością zadbasz o równowagę Protein, Emolientów i Humektantów. W serii znajdują się produkty oczyszczające, szampony, odżywki i sera – wszystko to, czego potrzebują Twoje włosy!
POROWATOŚĆ WŁOSÓW
Porowatość to jedno z wielu kryteriów, jakimi można określić włosy, które ułatwia dbanie o nie. Określa się ją na podstawie odchylenia łusek od kory włosa – im większe odchylenie tym wyższa porowatość, im bardziej przylegają do kory – tym porowatość jest niższa.
Aby sprawdzić porowatość swoich włosów możesz udać się do trychologa, wykonać prosty test ze szklanką wody, o którym pisaliśmy na naszym Instagramie albo kierować się poniższymi wskazówkami:
- Włosy niskoporowate
Mają łuski mocno przylegające do łodygi. Włosy te są gładkie w dotyku, lśniące i elastyczne, nie mają też tendencji do puszenia się. Niełatwo poddają się zabiegom stylizacji, bardzo szybko wracają do swojej wyjściowej formy. Trudniej się je farbuje. Często brakuje im objętości, są płaskie u nasady, a także łatwo je obciążyć. Mają tendencję do strączkowania się i szybszego przetłuszczania.
- Włosy średnioporowate
To najczęstszy typ włosów, charakteryzuje się lekkim rozchyleniem łusek. Często brakuje im blasku, ale jednocześnie nietrudno go z nich wydobyć. Potrafią się lekko puszyć, szczególnie przy zwiększonej wilgotności powietrza. Łatwo poddają się stylizacjom, ale też nietrudno je zniszczyć czy uszkodzić. Mogą się z natury falować. Zwykle brakuje im nawilżenia przez co mogą być szorstkie w dotyku i łamliwe, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji bardzo łatwo jest je wygładzić.
- Włosy wysokoporowate
To włosy o najmocniej rozchylonych łuskach, z których bardzo szybko ucieka wilgoć. Z wyglądu matowe, mocno puszące się, w dotyku – suche i szorstkie. Łatwo poddają się stylizacjom i szybko wysychają. Bardzo często dotyczy to włosów z natury kręconych i falowanych, ale równie powszechnie należą do tej grupy włosy zniszczone stylizacjami, zabiegami chemicznymi, rozjaśnianiem czy farbowaniem. To najbardziej wymagający typ włosów, który potrzebuje mocnego odżywienia, nawilżenia i ochrony.
Porowatość, mimo że wynika często z przekazanym nam genów, nie jest przypisana włosom na stałe. Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym można je wygładzić i sprawić, by łuski bardziej przylegały do łodygi, a włosy były mocniejsze i pełne blasku. Niestety przy nadmiernych zabiegach stylizacyjnych, bez zwracania uwagi na ich pielęgnację oraz bez zabezpieczania włosów np. przez szkodliwym działaniem wysokich temperatur – porowatość może się zwiększyć, a włosy mocniej osłabić. Zdarza się też tak, że porowatość może być niższa przy nasadzie, a przez nieodpowiednie zabiegi dużo wyższa przy końcach. Dlatego tak ważna jest świadomość w pielęgnacji włosów i dostosowanie jej do aktualnej kondycji włosów na całej ich długości.
Łatwo i skutecznie zadbasz o swoje włosy z linią Joanna PEHology. Sprawdź jak to zrobić!
OCZYSZCZANIE
Podstawą pielęgnacji każdego typu włosów bez względu na porowatość i typ skrętu jest przede wszystkim odpowiednie oczyszczanie skalpu. Wpływa to na zdrowy porost włosów i odpowiednią równowagę skóry głowy, by ta nie produkowała nadmiaru sebum. Dzięki dokładnemu oczyszczaniu pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń, łoju i zrogowaciałego naskórka, a także resztek produktów do stylizacji. Pory skóry są udrożnione a ujścia mieszków włosowych uwolnione z nadmiaru łoju, dzięki czemu cebulki włosów są w stanie łatwiej absorbować składniki odżywcze. Towarzyszący peelingowaniu masaż poprawia ukrwienie skóry, co dodatkowo pobudza włosy do wzrostu. Jest to też świetny sposób na odbicie włosów u nasady – szczególnie docenią to posiadaczki włosów niskoporowatych.
W linii PEHology znajdziesz dwa produkty peelingujące:
- Peeling
Stosuj do dogłębnego oczyszczania skóry głowy minimum raz na ok. 1,5 tygodnia lub częściej, jeśli jesteś posiadaczką przetłuszczających się włosów lub korzystasz z produktów do stylizacji. Peeling kwasowy do skóry głowy PEHology kupisz TUTAJ.
- Szampon oczyszczający-peeling
Wykorzystuj przynajmniej raz na tydzień, świetnie sprawdzi się do kompleksowego i regularnego oczyszczania skalpu i włosów. Można go stosować na dwa różne sposoby – jako szampon lub jako peeling nakładając na zwilżoną skórę głowy i pozostawiając na ok. 5 minut przed spłukaniem. Szampon oczyszczający-peeling do skóry głowy i włosów PEHology kupisz TUTAJ.
MYCIE
Jest kolejnym niezbędnym etapem pielęgnacji. Bardzo ważne jest, aby dostosowywać częstość mycia do swoich indywidualnych potrzeb – nie ma tutaj ustalonej z góry zasady co ile dni trzeba myć głowę w zależności od porowatości. Myjemy włosy wtedy, kiedy tego potrzebują: są nieświeże, widocznie przetłuszczone, obciążone, przestają się układać. Dla jednych będzie więc to codzienne mycie, dla innych raz na kilka dni. Moc szamponu dostosuj do potrzeb swojej skóry, a jego skład do potrzeb włosów, żeby odpowiednio przygotować je na przyjęcie składników odżywczych.
- Szampon do włosów niskoporowatych
Dzięki wieloskładnikowemu kompleksowi pomaga utrzymać nawilżenie włosów. Zmiękcza, pielęgnuje i nawilża, a dzięki zawartości protein dodaje włosom objętości i odbija je od nasady. Szampon do włosów niskoporowatych PEHology kupisz TUTAJ.
- Szampon do włosów średnioporowatych i wysokoporowatych
Za sprawą odpowiednich składników pomaga utrzymać nawilżenie, nadaje miękkość, gładkość i ułatwia rozczesywanie. Szampon do włosów średnioporowatych i wysokoporowatych kupisz TUTAJ.
Mycie to nie tylko oczyszczanie za pomocą szamponu, ale również wiele różnych technik stosowania podstawowych produktów, dzięki którym z łatwością można uzyskać oczekiwane efekty!
Najbardziej popularne metody mycia włosów:
- METODA MO – mycie + odżywka
Najbardziej podstawowa (i najbardziej znana) metoda mycia. Szczególnie sprawdza się do częstego stosowania w przypadku włosów niskoporowatych, cienkich, które łatwo obciążyć (wtedy stosujemy odżywkę do spłukiwania). Metodę w zależności od potrzeb można rozbudować o dodatkowe mycie tzw. podwójne mycie włosów lub zastąpić tutaj jedno z myć peelingiem.
- METODA OM – odżywka + mycie
Polega na zastosowaniu najpierw odżywki, którą nakłada się na suche/wilgotne/mokre włosy, a następnie umyciu szamponem. Ważne by zastosowana najpierw odżywka była bogata składowo, należy trzymać ją na włosach ok. 15 minut przed spłukaniem. Ten sposób mycia funkcjonuje jako skrócona metoda OMO, gdzie odżywkę nakładaną na koniec zastępujemy np. zastosowaniem serum, olejku na końcówki lub lekkiej odżywki bez spłukiwania. Polecana jest szczególnie do włosów ze zniszczonymi końcówkami (często średnioporowatych) tak by były bardziej chronione i szampon oczyszczający nie miał z nimi bezpośredniego kontaktu, dzięki czemu mocniej ich nie wysusza i nie osłabia.
- METODA OMO – odżywka + mycie + odżywka
Metoda, która sprawdzi na włosach potrzebujących mocniejszego wygładzenia, odżywienia i dociążenia – szczególnie włosach średnioporowatych i wysokoporowatych. Polega na zastosowaniu zarówno przed jak i po myciu szamponem odpowiedniej odżywki. Odżywka przed szamponem powinna być nałożona na dłuższą chwilę, ok. 15 minut, żeby składniki w niej zawarte mogły zmiękczyć włosy i przede wszystkim je zabezpieczyć. Dzięki temu podczas mycia szamponem nie będą miały bezpośredniego kontaktu z detergentami, alkoholem i innymi wysuszającymi składnikami zawartymi w produkcie. Następnie aby dodać odżywienia, nawilżenia i wygładzenia należy ponownie zastosować wybraną odżywkę i tym samym domknąć całą pielęgnację.
- METODA MOO – mycie + odżywka + odżywka
To sposób mycia, który najlepiej sprawdzi się u posiadaczek włosów wysokoporowatych i mocno puszących się, które wyjątkowo potrzebują wygładzenia i dociążenia na długości. Najpierw myjemy włosy szamponem, następnie stosujemy wybraną odżywkę (np. humektantową dla nawilżenia lub proteinową dla odbudowy), a na koniec jeszcze jedną odżywkę (np. emolientową, czyli natłuszczającą i wygładzającą).
ODŻYWKI PEH
Stosowanie odżywek to bardzo ważny element pielęgnacji włosów. Zwykle na rynku dostępne są gotowe odżywki zawierające całe spektrum składników, które mają zadbać o ich kondycję. Jednak bardzo trudno jest dostosować je do indywidualnych potrzeb naszych włosów. Dlatego coraz popularniejsza staje się tzw. równowaga PEH, czyli metoda pielęgnacji włosów, która ma na uwadze świadome dostarczanie im odpowiedniej dawki składników aktywnych należących do jednej z trzech grup – Protein, Emolientów i Humektanów. Czym one są i jak je stosować?
- Proteiny
Zawarte w kosmetykach mają działania odbudowujące i regenerujące włosy. Mają za zadanie wypełniać mikrouszkodzenia i ubytki szczególnie zniszczonych i matowych kosmyków. Dzięki nim włosy odzyskują elastyczność, zdrową objętość i gładkość. Dodatkowo będą bardziej odporne na zniszczenia i mniej łamliwe. Odbudowującą odżywkę proteinową PEHology kupisz TUTAJ.
- Emolienty
Są natłuszczającymi i nawilżającymi składnikami, które dzięki temu, że tworzą na powierzchni włosa film – chronią je przed uszkodzeniami i utratą wilgoci. Sprawdzają się szczególnie w przypadku włosów puszących się, elektryzujących i matowych. Emolienty stosuje się do wygładzania, nabłyszczania i tzw. dociążania włosów na długości. Wygładzającą odżywkę emolientową PEHology kupisz TUTAJ.
- Humektanty
To składniki nawilżające, zmiękczające, które pomagają utrzymać wilgoć w kosmykach. Lubią je wszystkie porowatości włosów, a szczególnie te przesuszone, kruche i łamliwe. Dzięki humektantom włosy odzyskują miękkość i elastyczność oraz blask. Nawilżającą odżywkę humektantową PEHology kupisz TUTAJ.
Nadal nie wiesz, kiedy stosować daną odżywkę?
Obserwuj swoje włosy i skorzystaj z pomocniczej tabelki PEH, by zadbać o ich aktualne potrzeby.
DODATKOWE ODŻYWIENIE
W zależności od indywidualnych potrzeb – każdą z metod mycia włosów warto rozbudować o dodanie do niej takich produktów, jak:
- maska
Która jeszcze mocniej odżywi włosy i pozytywnie wpłynie na ich kondycję. W pielęgnacji może zastępować niekiedy nieco lżejsze produkty jakimi są odżywki. Częściej można je stosować w przypadku wyższych porowatości włosów, które potrzebują mocniejszego odżywienia i wygładzenia. Warto ją również stosować raz na jakiś czas w utrzymaniu pięknego wyglądu włosów niskoporowatych, szczególnie gdy chętnie sięgamy po gumki i frotki do włosów. Maskę do włosów średnioporowatych i wysokoporowatych PEHology kupisz TUTAJ.
- serum
Które powinno stosować się na koniec pielęgnacji. Odpowiednio dobrane będzie dodatkowo odżywiać i nawilżać włosy, a także dociąży je nieco na długości. Stosuje się je po myciu na wilgotne lub suche włosy – wystarczy niewielką ilość delikatnie w nie wetrzeć i już nie spłukiwać. Szczególnie się sprawdzi przy włosach wysokoporowatych i średnioporowatych, zniszczonych, matowych i suchych w dotyku. Serum do włosów o różnej porowatości PEHology kupisz TUTAJ.
WYKOŃCZENIE PIELĘGNACJI
Niekiedy włosy wymagają dodatkowych produktów, dzięki którym na dłużej zachowają piękny wygląd bądź które ułatwią rozczesywanie ich po myciu. Są to:
- odżywki w sprayu
Spryskujemy nimi lekko wilgotne włosy na długości po myciu. Przede wszystkim ułatwiają one ich rozczesywanie i wspierają działanie zastosowanych wcześniej kosmetyków. Dzięki temu że są bardzo lekkie, mogą też zastępować niekiedy ciężkie odżywki w przypadku gdy mamy do czynienia z bardzo delikatnymi i cienkimi włosami. Odżywkę w sprayu PEHology kupisz TUTAJ.
- olejek na końcówki lub serum silikonowe
Stosuje się już na suchych włosach w celu zabezpieczenia ich przed utratą wilgoci, a przede wszystkim przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdzi się szczególnie u posiadaczek długich włosów, raczej średnio i wysokoporowatych. Olejek na końcówki włosów PEHology kupisz TUTAJ.
- wcierki
Powinny być dostosowane do potrzeb skóry głowy (np. wzmacniające, nawilżające lub regulujące). Należy stosować regularnie – po myciu głowy, na jeszcze lekko wilgotną skórę, wmasowując małą ilość nakładaną co ok. 2 cm bezpośrednio na skórę. Albo na ok. 2 godziny przed myciem, jeśli mamy duży problem z obciążaniem i przetłuszczaniem się skóry głowy i włosów. Wcierkę odpowiednią dla swojej skóry głowy kupisz TUTAJ.
- oleje do olejowania
Są szczególnie polecane do pielęgnacji włosów porowatych, które stosuje się przed myciem zwykle na kilka godzin przed nim albo na całą noc. Oleje mocno nawilżają i natłuszczają włosy, a także odżywiają i regenerują, ale trzeba nakładać je oszczędnie, bo bardzo łatwo mogą zbyt mocno obciążyć włosy. Dzięki olejowaniu włosy stają się bardziej miękkie i gładkie w dotyku, widocznie mniej się puszą i lepiej układają. Każda porowatość ma swoje „ulubione” oleje, dzięki którym uzyskamy najlepsze efekty.
- woski nabłyszczające i wygładzające
Mogą wspomóc stylizację w przypadku licznych, odstających na długości włosków. Wystarczy wtedy odrobinę wetrzeć we włosy kierując się ku końcówek – piękna, gładka tafla murowana. Idealny wosk kupisz TUTAJ.
PLANER WŁOSOMANIACZKI
Obserwuj swoje włosy i notuj swoją pielęgnację, byś mogła na bieżąco dostosowywać ją do ich potrzeb i kontrolować jak stosowane kosmetyki wpływają na ich kondycję.
Przedstawiamy uniwersalny planer włosowy, który możesz wydrukować i uzupełniać, aby ułatwić Ci świadome dbanie o włosy!