POŻEGNAJ WYPADANIE WŁOSÓW!
POŻEGNAJ WYPADANIE WŁOSÓW!
Jeśli wypadanie włosów sprawia, że najchętniej ukryłabyś je pod czapką, to może być znak, że sytuacja wymknęła się spod kontroli! Jak zadbać o zdrowe włosy i uniknąć nadmiernego ich wypadania?
Kilka włosów na szczotce po porannym szykowaniu się do pracy, czy po umyciu głowy pod prysznicem to jeszcze nic takiego. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy włosy traci się w nadmiernej ilości, a na głowie pojawiają się przerzedzenia, przedziałek poszerza się, a linia włosów na czole cofa. Jakie są jego przyczyny i jak zaraz mu zaradzić?
Czemu włosy wypadają?
Właściwie wypadanie włosów jest zupełnie naturalne! Cykl życia włosa dzieli się na anagen (wzrost włosa), ketagen (fazę przejściową) oraz telogen (fazę spoczynku). Podczas ostatniej z nich wzrost jest już zatrzymany, a końcówka włosa tkwi w górnym odcinku mieszka włosowego, zaczyna słabnąć i wypadać, a jego miejsce zastępuje nowy włos i ponownie rozpoczyna się faza anagenowa.
Martwić powinniśmy się jednak wtedy, gdy włosów na szczotce pojawia się więcej niż zwykle, objętość włosów drastycznie spada, albo nawet pojawiają się na głowie prześwity.
Więcej o możliwych przyczynach dowiesz się z artykułu.
Jak zapobiegać?
Trudno jest w 100% zapobiec nadmiernie wypadającym włosom. Na pewno dobrze jest zadbać o odpowiednie samopoczucie – w miarę możliwości ograniczać stres, sięgać po zdrowe i odżywcze posiłki, a także wdrożyć regularną aktywność fizyczną. Tak prozaiczne mogłoby się wydawać czynniki, również mają wpływ na cały nasz organizm, z tym oczywiście również włosy.
Regularne badania krwi oraz obserwacja organizmu również będzie miała znaczący wpływ na wczesne wychwycenie ewentualnych odchyleń i szybsze wdrożenie odpowiednich działań. Poza standardowymi badaniami, warto zbadać takie parametry jak: witamina D, witamina B12, kwas foliowy, żelazo i ferrytyna czy cynk.
Jak wspomagać?
Oczywiście odpowiednio dobranymi kosmetykami i poprawną, włosową rutyną. Należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
– Co najmniej 1-2 razy w tygodniu warto sięgnąć po szampon oczyszczający, który pomoże oczyścić skórę głowy i ograniczy możliwość zatkania się mieszków włosowych.
– W zależności od stopnia przetłuszczania się włosów raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie należy stosować peeling do skóry głowy, by oczyścić ją z nadmiaru sebum, brudu i pozostałości po kosmetykach do stylizacji. Pozwala to odpowiednio oczyścić nie tylko skórę, ale i mieszki włosowe, tak by umożliwić wchłanianie się składników wspomagających zdrowy wzrost włosa.
Wyświetl ten post na Instagramie
WAŻNE! Należy unikać peelingów z drobinkami, które mogą uszkodzić włosy już przy nasadzie oraz podrażnić skórę, a tym samym przyczynić się do nadmiernego wypadania. Polecamy peelingi kwasowe, takie jak peeling kwasowy „Z Apteczki Babuni” z kwasami owocowymi i ekstraktem z pomarańczy i cytryny.
– Nie należy przetrzymywać mokrych włosów, skórę głowy powinno się wysuszyć – najlepiej chłodniejszym nawiewem. Zaniedbywanie tej czynności może prowadzić zaburzenia mikrobiomu, tym samym powodując grzybicę bądź łupież.
– W walce o mocniejsze włosy i wzmocnienie cebulek pomocne będą odpowiednio dobrane wcierki. Polecamy wcierkę z serii Hair Therapy, która dzięki zawartości ekstraktu z czarnej rzepy, skrzypu polnego i pokrzywy zwyczajnej, a także unikalnego kompleksu Vital Hair, wzmacnia cebulki i hamuje wypadanie włosów.
Wyświetl ten post na Instagramie
– Jeśli objawom nadmiernego wypadania włosów towarzyszy suchość skalpu, polecamy sięgnąć również po wcierki nawilżająco-łagodzące. Pomocna będzie ta z linii Konopie, która dzięki zawartości pantenolu i alantoiny złagodzi podrażnioną, wrażliwą skórę głowy, a ekstrakty z konopi i sok z liści aloesu zapewnią jej optymalne nawilżenie.
– Szczególnie ważna jest także higiena. Trzeba zwrócić uwagę na częstotliwość oczyszczania i mycia szczotek czy grzebieni, na które mogą się gromadzić brud czy liczne bakterie.
– Nie wolno związywać włosów w zbyt ciasne upięcia. Częste noszenie ciasnych kucyków czy koków obciąża i osłabia cebulki włosów co prowadzi do cofania się linii włosów. Najlepsze dla zdrowia włosów będą luźne upięcia bądź noszenie ich rozpuszczonych
Nie leczymy łysienia na własną rękę!
Poważniejsze problemy, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować dobrymi nawykami, pielęgnacją, czy uzupełnieniem niedoborów witamin, warto skonsultować z dermatologiem bądź trychologiem. Specjaliści zajmą się kompleksowo problemem i wdrożą odpowiednie leczenie. Część problemów związanych z nadmiernym wypadaniem włosów są również różnego rodzaju choroby, w tym te immunologiczne. Zwykle opanowanie rozwoju choroby, bądź wprowadzenie jej w remisję, pozwala zredukować skutki uboczne, takie właśnie jak problemy z włosami.