Farbowanie włosów w domu — co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz!
Popielate refleksy, ogniste rudości, a może głębokie czekoladowe brązy? Domowa koloryzacja włosów może być ciekawym sposobem na metamorfozę wyglądu. Jednak zanim zaczniesz przygodę z farbowaniem włosów na własną rękę, przygotuj się do tego procesu. W jaki sposób? Przeczytaj nasz poradnik!
Oceń kondycję włosów przed zabiegiem
Nieważne, czy chcesz jedynie przykryć siwiznę, czy też zaszaleć z różowymi pasemkami, każdy zabieg domowej koloryzacji, a szczególnie takiej, która wiąże się z wykorzystaniem rozjaśniacza, powinien zacząć się od oceny kondycji Twoich włosów.
Szczególnie zwróć uwagę czy:
-
• były do tej pory poddawane zabiegom koloryzacji i rozjaśniania. Farbując włosy naturalne możesz spodziewać się nieco innego efektu, niż nakładając farbę na włosy farbowane
• jaki jest ich obecny odcień. Każda farba dostosowana jest do koloryzacji włosów o innym odcieniu początkowym. Taką informację zawsze znajdziesz na opakowaniu
• czy są cienkie, czy grube, rzadkie czy gęste. Im większa objętość po zebraniu w kucyk, tym więcej farby będziesz potrzebować
• puszą się, łatwo elektryzują, czy wręcz przeciwnie sprawiają wrażenie “ciężkich”
• są zniszczone zabiegami, stylizacją lub poprzednimi koloryzacjami
Włosy “po przejściach”, suche czy zniszczone mogą zachowywać się nieprzewidywalnie w kontakcie z farbą zaskakując zbyt mocną lub zdecydowanie za słabą reakcją na produkt, a niekiedy nawet pojawieniem się niechcianych plam. Im lepiej przyjrzysz się swojej czuprynie przed koloryzacją, tym mniej niespodzianek czeka Cię po zabiegu.
Zadbaj o odpowiednią pielęgnację włosów dla długotrwałego efektu koloryzacji
Włosy zniszczone, suche, przeciążone kosmetykami nie są dobrym płótnem do koloryzacji, dlatego przed farbowaniem zadbaj o ich kondycję. Nasze czupryny najlepiej czują się, gdy zadbamy o równowagę PEH (balans pomiędzy proteinami, emolientami oraz humektantami, który jest zależny od indywidualnych potrzeb naszych włosów). W tym celu warto obserwować włosy i stosować różne odżywki, na przykład z serii PEHology, które dostarczą kosmykom odpowiednie składniki odżywcze. Na zdrowych i zadbanych włosach koloryzacja wygląda efektowniej i utrzymuje się dłużej.
Mycie włosów przed farbowaniem – tak czy nie?
Ok, Twoje włosy czują się odżywione i dopieszczone. Czy tuż przed samym zabiegiem domowej koloryzacji powinnaś je umyć? Zdecydowanie nie!. Sebum, które gromadzi się na naszej skórze głowy, tworzy naturalną barierę ochronną dla włosów. Najlepiej umyć włosy na dzień/dwa przed koloryzacją, w zależności od tego jak szybko przetłuszczają się Twoje włosy. Zastosuj wtedy szampon mocno oczyszczający, czy też chelatujący (chelatowanie to nic innego jak mycie włosów takim szamponem, który usuwa z nich wszelkie resztki kosmetyków, zanieczyszczeń oraz osadów mineralnych), dzięki czemu stworzysz czystą bazę pod koloryzację. Pamiętaj, żeby nie nakładać już po tym myciu produktów do stylizacji.
Wybierz odpowiednie produkty do zabiegu
Pora na metamorfozę! Idziesz więc do drogerii, stajesz przed półką z setkami farb… i nie wiesz co dalej? Do wyboru masz zarówno rozjaśniacze, jak i farby permanentne, demi-permanente utrzymujące się do kilkudziesięciu myć, a także semi-permanentne, czy też inaczej tonery o najmniejszej trwałości. Jeśli Twoim celem jest przykrycie siwizny, farba pernamentna będzie strzałem w dziesiątkę. Dla osób, którym zależy na naturalnym efekcie lub chwilowym szaleństwie, idealną opcją będzie koloryzacja demi lub semi-permanentna, która charakteryzuje się najczęściej brakiem amoniaku, dzięki czemu farby z tej kategorii są delikatniejsze zarówno dla włosa jak i nosa.
Pamiętaj również o tym, że nie każdemu starczy jedno pudełko farby do osiągnięcia wymarzonego efektu. Jeśli masz długie lub gęste włosy, będziesz potrzebować minimum dwóch, a czasem nawet trzech opakowań produktu.
Koloryzacja czy rozjaśnianie — na czym polega różnica?
Naturalny efekt, pastelowe szaleństwo, a może wymarzony blond? Wybór odpowiedniej farby zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać na włosach, a także od tego, jaki kolor obecnie gości na naszej głowie. Jeśli jesteś naturalną brunetką, a marzą Ci się słomiane pasemka, sięgniesz po rozjaśniacz. Czym różni się zabieg rozjaśniania od zwykłej koloryzacji ton w ton? Rozjaśnianie polega na depigmentacji, czyli otwieraniu łusek włosa i wymywaniu z nich pigmentu, w efekcie czego włosy stają się jaśniejsze. Nierozważne stosowanie rozjaśniacza (zbyt długie trzymanie na włosach, stosowanie zbyt mocnej wody utlenionej do rozjaśniacza szczególnie na już przesuszonych kosmykach itp.) może dotkliwie zniszczyć włosy, dlatego decydując się na rozjaśnianie, rozważnie dobieraj moc produktu i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń zawartych w instrukcji.
Domowa koloryzacja włosów może być efektowna oraz przyjemna, jeśli tylko pamiętamy o kilku prostych, ale niezwykle ważnych zasadach. Uzbrojona w niezbędną wiedzę na start możesz zacząć przygotowania do metamorfozy!